vodící psi

Czech Pes Photo je výstavní projekt Antonína Malého ve spolupráci s Komorní galerií Josefa Sudka v Praze. Vznikl roku 2005 jako samostatná výstava fotografií a dalších fotografických technik s jediným výtvarným tématem - psem. Název výstavy je parodií na oficiální novinářskou soutěž a výstavu Czech Press Photo, obdoby světové World Press Photo, kterou tato galerie pořádá a organizuje. Protože první výstava Czech Pes Photo byla neobyčejně divácky úspěšná, rozhodla se galerie ve spolupráci s autorem pokračovat ve výstavách se psí tematikou i v dalších letech. Od roku 2006 se výstavy zúčastnili i další fotografové. Ze zahájení v červnu 2006 autor uvedl:


“Svět je plný psů. Někteří jsou malí, někteří velcí. Někteří jsou tak velcí a těžcí, že ani nejdou uzvednout. Mnoho psů pracuje - jsou služební, hlídací, záchranáři, pomáhají handicapovaným lidem nebo hledají drogy. Asi ale největší skupina psů je uplně k ničemu, plní pouze společenskou poptávku lidí. Někteří psi spí v posteli, vyžadují neustálou pozornost a bezostyšně terorizují své pány, kteří jsou odhodláni jim snést modré z psího nebe. Nicméně již od starodávna je tato skupina nejvděčnějším objektem všech možných výtvarných technik - v malířství a grafice, sochařství a od 19. století i ve fotografii. A té, v dnešní digitalizované době, neustále přibývá. Také na výstavě Czech Pes Photo 2006 je tato skupina "psů k ničemu" naprosto nejpočetnější. A to jak v mé tvorbě, tak i u dalších kolegů - fotografů."


V průběhu výstavy Czech Pes Photo 2005, jako reakce neadekvátního policejního zásahu na přání premiéra Jiřího Paroubka a "disidenta" ministra vnitra Františka Bublana, vznikl velkoplošný Czech Pes Tek 2005 - digitální a policejní manipulace. Policejní mluvčí při obhajobě zákroku v TV uvedla, že ti "divní" lidé mají psi - pitbuly, kteří, jak známo, jsou bojové plemeno. Hovorově to znamená, že Vám ukousnou prdel! Pravdou je, že většina těch "divných" lidí psy má, ale většinou jsou to společenští a milí oříšci. Někteří jsou jistě velcí. Ale oni se neperou! Oni se Vám do prdele jen zakousnou.

psi